Atlas of the Heteroptera of Finland / Suomen ludeatlas / Atlas över Finlands stinkflyn
2012

Person in charge / vastuuhenkilö / ansvarsperson: Veikko Rinne
Maps / Kartat / Kartor İ A. Albrecht (FMNH) / V. Rinne (ZMT) / Hemiptera Expert Group
Updated / Päivitetty / Uppdaterad: 2.3.2013

MAP SYMBOLS

Dot colours: (According to the last record year: the paler, the older)

White< 1901 or year unknown
Red 1901-1974
Green 1975-1999
Blue > 1999

PHENOLOGY GRAPH

Height steps: (number of records)
1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, 33-64, 65-128, 129-

KARTTASYMBOLIT

Täplien väri: (Viimeisen havaintovuoden mukaan, vanhemmat vaaleampia)

Valkoinen < 1901 tai vuosi tuntematon
Punainen 1901-1974
Vihreä 1975-1999
Sininen > 1999

FENOLOGIAYMPYRÄ

Pylväiden korkeus: (havaintomäärän mukaan)
1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, 33-64, 65-128, 129-

KARTSYMBOLER

Prickarnas färg: (Enligt senaste observationsċr: ju blekare, desto äldre)

Vit < 1901 eller ċr okänt
Röd 1901-1974
Grön 1975-1999
Blċ > 1999

FENOLOGIDIAGRAM

Staplarnas höjd: (antal observationer)
1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, 33-64, 65-128, 129-

  Tot. / Yht. < 1975 1975 - 99 > 1999
Species
Laji
Art
Squares
Ruutuja
Rutor
Records
Havaintoja
Observationer
Squares
Ruutuja
Rutor
Records
Havaintoja
Observationer
Squares
Ruutuja
Rutor
Records
Havaintoja
Observationer
Squares
Ruutuja
Rutor
Records
Havaintoja
Observationer
HETEROPTERA - all species / kaikki lajit / alla arter 1906 101138 526 13443 1070 25832 1409 61863
CERATOCOMBIDAE                
Ceratocombus coleoptratus (Zetterstedt, 1819) 52 123 10 21 14 41 31 61
Ceratocombus brevipennis Poppius, 1910 11 83 0 0 2 2 9 81
Ceratocombus corticalis Reuter, 1889 10 18 4 6 0 0 6 12
DIPSOCORIDAE                
Cryptostemma pusillimum (J. Sahlberg, 1870) 9 27 2 5 2 10 5 12
Cryptostemma waltli (Fieber, 1860) 10 17 6 10 2 5 2 2
NEPIDAE                
Nepa cinerea Linnaeus, 1758 95 167 21 34 34 53 53 80
Ranatra linearis (Linnaeus, 1758) 52 69 8 14 11 11 35 44
CORIXIDAE                
Micronecta griseola Horvath, 1899 10 38 4 22 5 14 2 2
Micronecta minutissima (Linnaeus, 1758) 17 36 7 9 4 17 7 10
Micronecta poweri (Douglas & Scott, 1869) 11 18 7 10 3 7 1 1
Cymatia bonsdorffi (C. R. Sahlberg, 1819) 78 160 12 17 36 78 40 65
Cymatia coleoptrata (Fabricius, 1777) 33 86 7 32 8 25 20 29
Glaenocorisa cavifrons (Thomson, 1869) 7 9 4 4 1 2 2 3
Glaenocorisa propinqua (Fieber, 1860) 18 30 8 11 5 10 5 9
Arctocorisa carinata (C. R. Sahlberg, 1819) 47 130 17 28 15 59 24 43
Arctocorisa germari (Fieber, 1848) 8 23 2 5 4 16 2 2
Callicorixa praeusta (Fieber, 1848) 139 348 23 35 50 106 87 207
Callicorixa producta (Reuter, 1880) 110 278 14 24 44 134 64 120
Callicorixa wollastoni (Douglas & Scott, 1865) 95 189 16 17 37 115 45 57
Corixa dentipes Thomson, 1869 47 122 8 28 16 39 29 55
Corixa punctata (Illiger, 1807) 2 2 1 1 0 0 1 1
Hesperocorixa castanea (Thomson, 1869) 10 27 3 3 5 10 4 14
Hesperocorixa linnaei (Fieber, 1848) 73 144 13 22 16 31 52 91
Hesperocorixa sahlbergi (Fieber, 1848) 137 362 15 26 41 94 98 242
Paracorixa concinna (Fieber, 1848) 13 15 4 5 2 2 7 8
Sigara striata (Linnaeus, 1758) 136 363 23 51 40 65 90 247
Sigara hellensii (C. R. Sahlberg, 1819) 19 50 12 29 6 16 3 5
Sigara nigrolineata (Fieber, 1848) 95 238 17 22 30 96 56 120
Sigara semistriata (Fieber, 1848) 120 339 17 34 46 126 72 179
Sigara limitata (Fieber, 1848) 23 53 5 8 6 27 14 18
Sigara distincta (Fieber, 1848) 110 295 18 22 44 140 66 133
Sigara falleni (Fieber, 1848) 40 65 14 22 12 14 17 29
Sigara fallenoidea (Hungerford, 1926) 13 21 5 8 1 1 7 12
Sigara fossarum (Leach, 1817) 111 263 19 26 41 116 67 121
Sigara longipalis (J. Sahlberg, 1878) 14 24 4 4 4 9 7 11
Sigara lateralis (Leach, 1817) 13 30 1 1 0 0 12 29
APHELOCHEIRIDAE                
Aphelocheirus aestivalis (Fabricius, 1794) 10 11 3 3 5 6 2 2
NOTONECTIDAE                
Notonecta glauca Linnaeus, 1758 134 308 21 31 27 69 101 208
Notonecta lutea Müller, 1776 71 124 32 56 17 36 26 32
Notonecta reuteri Hungerford, 1928 30 43 11 15 9 16 11 12
PLEIDAE                
Plea minutissima Leach, 1817 3 5 0 0 0 0 3 5
MESOVELIIDAE                
Mesovelia furcata Mulsant & Rey, 1852 52 98 16 30 13 24 25 44
HEBRIDAE                
Hebrus pusillus (Fallén, 1807) 25 48 17 21 3 17 5 10
Hebrus ruficeps Thomson, 1871 79 131 29 35 17 39 37 57
HYDROMETRIDAE                
Hydrometra gracilenta Horvath, 1899 64 122 4 9 12 18 55 95
VELIIDAE                
Microvelia buenoi Drake, 1920 14 26 1 1 7 14 7 11
Microvelia reticulata (Burmeister, 1835) 90 187 12 12 32 66 58 109
Velia caprai Tamanini, 1947 1 1 0 0 0 0 1 1
Velia saulii Tamanini, 1947 24 49 2 2 9 11 16 36
GERRIDAE                
Aquarius najas (De Geer, 1773) 34 87 6 8 23 60 12 19
Aquarius paludum (Fabricius, 1794) 97 138 16 21 20 35 66 82
Gerris argentatus Schummel, 1832 68 142 12 24 15 23 49 95
Gerris lacustris (Linnaeus, 1758) 195 407 35 56 71 144 114 207
Gerris odontogaster (Zetterstedt, 1828) 153 306 25 37 67 101 89 168
Gerris sphagnetorum Gaunitz, 1947 6 7 4 4 1 2 1 1
Gerris thoracicus Schummel, 1832 42 58 14 19 15 20 15 19
Gerris lateralis Schummel, 1832 97 142 16 28 40 61 46 53
Limnoporus rufoscutellatus (Latreille, 1807) 109 202 14 23 44 66 59 113
SALDIDAE                
Chiloxanthus stellatus (Curtis, 1835) 6 35 2 2 2 13 5 20
Chartoscirta cincta (Herrich-Schäffer, 1841) 80 189 8 24 23 37 60 128
Chartoscirta elegantula (Fallén, 1807) 90 277 15 30 28 55 58 192
Halosalda lateralis (Fallén, 1807) 19 39 15 24 4 7 1 8
Macrosaldula scotica (Curtis, 1835) 12 41 2 6 5 26 6 9
Micracanthia fennica (Reuter, 1844) 20 46 9 16 11 23 2 7
Micracanthia marginalis (Fallén, 1807) 17 42 1 1 11 36 5 5
Saldula arenicola (Scholtz, 1847) 15 35 3 8 6 14 6 13
Saldula fucicola (J. Sahlberg, 1870) 18 25 8 11 7 8 6 6
Saldula opacula (Zetterstedt, 1839) 63 114 12 17 25 36 33 61
Saldula orthochila (Fieber, 1859) 49 69 10 11 25 41 14 17
Saldula pallipes (Fabricius, 1794) 105 213 11 14 54 107 57 92
Saldula palustris (Douglas, 1874) 10 35 4 12 4 13 7 10
Saldula pilosella (Thomson, 1871) 26 88 4 7 13 36 14 45
Saldula saltatoria (Linnaeus, 1758) 336 750 43 71 136 235 203 444
Salda littoralis (Linnaeus, 1758) 59 137 12 29 33 59 23 49
Salda morio Zetterstedt, 1838 25 45 19 27 1 2 5 16
Salda muelleri (Gmelin, 1790) 29 68 22 30 1 1 7 37
Salda sahlbergi Reuter, 1875 13 26 6 12 7 14 0 0
Teloleuca bifasciata (Thomson, 1871) 6 30 3 10 3 16 3 4
Teloleuca pellucens (Fabricius, 1779) 16 25 8 14 4 5 4 6
TINGIDAE                
Acalypta carinata (Panzer, 1806) 94 211 17 49 31 71 52 91
Acalypta gracilis (Fieber, 1844) 46 111 10 24 5 13 32 74
Acalypta marginata (Wolff, 1804) 15 22 5 7 3 6 7 9
Acalypta nigrina (Fallén, 1807) 118 469 25 53 44 77 57 339
Acalypta parvula (Fallén, 1807) 97 281 9 31 28 98 69 152
Acalypta platycheila (Fieber, 1844) 32 45 15 23 6 6 11 16
Agramma femorale Thomson, 1871 20 49 10 24 3 3 7 22
Agramma tropidopterum Flor, 1860 10 45 3 3 2 31 5 11
Catoplatus fabricii (Stċl, 1868) 18 34 15 25 0 0 3 9
Derephysia foliacea (Fallén, 1807) 148 537 22 47 36 143 109 347
Dictyla convergens (Herrich-Schäffer, 1835) 10 27 6 9 1 1 5 17
Dictyla echii (Schrank, 1782) 1 1 1 1 0 0 0 0
Galeatus spinifrons (Fallén, 1807) 8 31 5 20 3 11 0 0
Kalama tricornis (Schrank, 1801) 46 104 12 21 13 22 26 61
Physatocheila costata (Fabricius, 1794) 68 117 14 34 11 18 48 65
Stephanitis oberti (Kolenati, 1857) 138 261 18 57 28 56 95 148
Stephanitis rhododendri Horvath, 1905 1 1 1 1 0 0 0 0
Tingis cardui (Linnaeus, 1758) 65 120 13 29 14 28 43 63
MICROPHYSIDAE                
Loricula elegantula (Bärensprung, 1858) 14 19 7 11 2 2 5 6
Loricula pselaphiformis Curtis, 1833 89 243 12 33 39 144 41 66
Loricula coleoptrata (Fallén, 1807) 16 34 11 19 5 7 3 8
Loricula distinguenda (Reuter, 1884) 42 110 5 9 29 92 8 9
Loricula exilis (Fallén, 1807) 104 261 17 66 48 70 47 125
MIRIDAE                
Bryocoris pteridis (Fallén, 1807) 89 180 12 27 36 71 48 82
Monalocoris filicis (Linnaeus, 1758) 190 450 25 64 67 136 123 250
Dicyphus globulifer (Fallén, 1829) 117 223 1 9 31 53 91 161
Dicyphus constrictus (Boheman, 1852) 72 126 8 13 46 81 26 32
Dicyphus epilobii Reuter, 1883 2 2 0 0 0 0 2 2
Dicyphus errans (Wolff, 1804) 4 4 0 0 0 0 4 4
Dicyphus pallicornis (Fieber, 1861) 11 16 0 0 0 0 11 16
Macrolophus pygmaeus (Rambur, 1839) 32 54 2 3 4 12 26 39
Tupiocoris rhododendri (Dolling, 1972) 1 1 0 0 0 0 1 1
Bothynotus pilosus (Boheman, 1852) 76 182 6 9 24 91 49 82
Stethoconus cyrtopeltis (Flor, 1861) 2 2 1 1 0 0 1 1
Alloeotomus germanicus E. Wagner, 1939 34 79 6 9 17 35 17 35
Alloeotomus gothicus (Fallén, 1807) 7 21 2 2 0 0 5 19
Deraeocoris punctulatus (Fallén, 1807) 14 22 5 5 4 10 5 7
Deraeocoris morio (Boheman, 1852) 1 4 0 0 0 0 1 4
Deraeocoris scutellaris (Fabricius, 1794) 20 30 5 5 7 15 8 10
Deraeocoris lutescens (Schilling, 1837) 4 4 0 0 0 0 4 4
Myrmecoris gracilis (R. F. Sahlberg, 1848) 53 65 9 10 21 24 25 31
Pithanus hrabei Stehlik, 1952 24 24 1 1 17 17 6 6
Pithanus maerkelii (Herrich-Schäffer, 1835) 106 189 20 55 49 75 45 59
Acetropis gimmerthalii (Flor, 1860) 2 2 0 0 0 0 2 2
Actinocoris signatus Reuter, 1876 5 9 2 4 1 1 2 4
Leptopterna dolabrata (Linnaeus, 1758) 303 810 45 90 81 145 210 575
Leptopterna ferrugata (Fallén, 1807) 125 271 16 32 58 105 68 134
Megaloceroea recticornis (Geoffroy, 1785) 87 185 4 8 21 54 73 123
Notostira elongata (Geoffroy, 1785) 148 361 0 0 4 9 146 352
Notostira erratica (Linnaeus, 1758) 51 77 19 29 4 6 32 42
Stenodema holsatum (Fabricius, 1787) 499 928 45 138 170 243 340 547
Stenodema laevigatum (Linnaeus, 1758) 199 657 3 5 48 103 171 549
Stenodema virens (Linnaeus, 1767) 87 149 12 19 25 39 56 91
Stenodema calcaratum (Fallén, 1807) 532 1551 52 149 134 220 428 1182
Stenodema trispinosum Reuter, 1904 140 377 8 20 50 91 111 266
Teratocoris antennatus (Boheman, 1852) 17 33 5 6 10 18 4 9
Teratocoris caricis Kirkaldy, 1909 13 34 2 2 8 29 3 3
Teratocoris paludum J. Sahlberg, 1870 54 93 10 23 18 30 27 40
Teratocoris saundersi Douglas & Scott, 1869 114 220 10 29 93 164 18 27
Teratocoris viridis Douglas & Scott, 1867 22 46 2 5 19 39 2 2
Trigonotylus caelestialium (Kirkaldy, 1902) 220 617 4 4 30 52 199 561
Trigonotylus fuscitarsis Lammes, 1987 147 226 1 1 62 111 90 114
Trigonotylus ruficornis (Geoffroy, 1785) 196 359 30 78 101 153 86 128
Pantilius tunicatus (Fabricius, 1781) 93 204 13 24 22 36 70 144
Phytocoris dimidiatus Kirschbaum, 1856 23 42 7 14 7 11 11 17
Phytocoris intricatus Flor, 1861 113 286 11 47 65 170 48 69
Phytocoris longipennis Flor, 1861 128 332 15 56 59 140 76 136
Phytocoris pini Kirschbaum, 1856 95 196 11 23 43 90 51 83
Phytocoris populi (Linnaeus, 1758) 23 29 5 8 12 14 7 7
Phytocoris reuteri Saunders, 1876 4 12 0 0 0 0 4 12
Phytocoris tiliae (Fabricius, 1776) 12 26 1 1 3 4 9 21
Phytocoris insignis Reuter, 1876 2 4 0 0 2 3 1 1
Phytocoris ulmi (Linnaeus, 1758) 21 43 6 12 6 10 11 21
Megacoelum infusum (Herrich-Schäffer, 1837) 8 19 4 7 2 3 4 9
Adelphocoris lineolatus (Goeze, 1778) 142 347 16 29 34 68 118 250
Adelphocoris quadripunctatus (Fabricius, 1794) 196 533 2 3 16 46 186 484
Adelphocoris seticornis (Fabricius, 1775) 250 504 15 26 69 119 188 359
Calocoris affinis (Herrich-Schäffer, 1835) 40 118 1 1 0 0 39 117
Calocoris roseomaculatus (De Geer, 1773) 31 53 26 42 4 8 3 3
Closterotomus biclavatus (Herrich-Schäffer, 1835) 191 429 29 66 56 107 127 256
Closterotomus fulvomaculatus (De Geer, 1773) 154 295 21 42 75 144 66 109
Closterotomus norwegicus (Gmelin, 1790) 21 78 2 3 13 56 12 19
Grypocoris sexguttatus (Fabricius, 1777) 3 4 0 0 1 1 2 3
Rhabdomiris striatellus (Fabricius, 1794) 54 318 5 30 24 172 35 116
Miris striatus (Linnaeus, 1758) 60 105 13 16 18 29 34 60
Stenotus binotatus (Fabricius, 1794) 76 181 3 7 21 60 60 114
Dichrooscytus gustavi Josifov, 1981 9 23 0 0 0 0 9 23
Dichrooscytus intermedius Reuter, 1885 14 28 0 0 0 0 14 28
Dichrooscytus rufipennis (Fallén, 1807) 95 177 7 27 53 80 42 70
Lygocoris pabulinus (Linnaeus, 1761) 255 487 22 48 111 236 141 203
Lygocoris rugicollis (Fallén, 1807) 91 156 12 30 44 69 40 57
Neolygus contaminatus (Fallén, 1807) 249 576 23 95 104 182 156 299
Neolygus viridis (Fallén, 1807) 95 246 15 48 32 60 60 138
Apolygus limbatus (Fallén, 1807) 54 97 4 10 18 43 35 44
Apolygus lucorum (Meyer-Dür, 1843) 148 283 11 18 46 84 106 181
Apolygus rhamnicola (Reuter, 1885) 19 36 5 16 10 16 4 4
Apolygus spinolae (Meyer-Dür, 1841) 32 179 8 17 4 10 21 152
Lygus gemellatus (Herrich-Schäffer, 1835) 264 569 24 50 65 114 204 405
Lygus pratensis (Linnaeus, 1758) 148 565 8 17 30 59 126 489
Lygus punctatus (Zetterstedt, 1838) 334 617 23 37 100 140 241 440
Lygus rugulipennis Poppius, 1911 507 1671 45 133 149 259 404 1279
Lygus wagneri Remane, 1955 415 1095 28 74 95 209 330 812
Orthops basalis (Costa, 1853) 194 442 16 22 47 105 154 315
Orthops campestris (Linnaeus, 1758) 126 226 7 20 48 91 77 115
Orthops kalmii (Linnaeus, 1758) 203 513 31 62 60 118 148 333
Pinalitus cervinus (Herrich-Schäffer, 1842) 53 119 4 4 9 21 48 94
Pinalitus rubricatus (Fallén, 1807) 234 499 20 72 91 219 146 208
Agnocoris rubicundus (Fallén, 1807) 109 185 12 31 32 58 73 96
Liocoris tripustulatus (Fabricius, 1781) 154 322 17 45 45 85 110 192
Camptozygum aequale (Villers, 1789) 136 256 19 53 60 98 71 105
Polymerus nigrita (Fallén, 1807) 51 115 12 35 29 56 18 24
Polymerus cognatus (Fieber, 1858) 3 3 3 3 0 0 0 0
Polymerus lammesi Rinne, 1989 13 65 3 3 4 53 6 9
Polymerus microphthalmus (E. Wagner, 1951) 22 28 9 11 7 9 8 8
Polymerus palustris (Reuter, 1907) 100 193 40 70 45 80 30 43
Polymerus tepastus Rinne, 1989 174 394 53 97 79 168 72 129
Polymerus unifasciatus (Fabricius, 1794) 91 244 39 94 33 56 40 94
Polymerus vulneratus (Panzer, 1806) 14 46 2 5 8 24 8 17
Charagochilus gyllenhali (Fallén, 1807) 155 347 18 41 58 105 109 201
Capsus ater (Linnaeus, 1758) 183 430 31 69 74 138 106 223
Capsus wagneri Remane, 1950 115 171 12 14 43 53 66 104
Halticus apterus (Linnaeus, 1758) 215 549 31 65 54 106 158 378
Halticus major E. Wagner, 1951 18 30 10 17 2 2 6 11
Strongylocoris leucocephalus (Linnaeus, 1758) 88 211 16 26 27 46 62 139
Strongylocoris niger (Herrich-Schäffer, 1835) 17 34 3 15 7 11 7 8
Strongylocoris steganoides (J. Sahlberg, 1875) 4 8 0 0 2 5 3 3
Pachytomella parallela (Meyer-Dür, 1843) 3 5 0 0 1 1 2 4
Orthocephalus brevis (Panzer, 1798) 5 18 4 17 1 1 0 0
Orthocephalus saltator (Hahn, 1835) 141 253 17 39 33 45 102 169
Orthocephalus vittipennis (Herrich-Schäffer, 1835) 101 200 13 24 32 52 74 124
Euryopicoris fennicus E. Wagner, 1954 4 13 2 10 0 0 2 3
Euryopicoris nitidus (Meyer-Dür, 1843) 4 17 2 3 2 13 1 1
Labops sahlbergii (Fallén, 1829) 187 324 15 30 91 147 97 147
Myrmecophyes alboornatus (Stċl, 1858) 18 29 2 4 9 16 7 9
Malacocoris chlorizans (Panzer, 1794) 58 148 8 22 21 55 36 71
Orthotylus boreellus (Zetterstedt, 1828) 15 34 2 5 11 27 2 2
Orthotylus flavinervis (Kirschbaum, 1856) 16 22 9 11 2 6 5 5
Orthotylus marginalis Reuter, 1883 165 337 12 42 79 135 93 160
Orthotylus nassatus (Fabricius, 1787) 23 61 5 9 8 20 14 32
Orthotylus prasinus (Fallén, 1826) 5 8 2 2 1 3 2 3
Orthotylus tenellus (Fallén, 1807) 31 79 2 3 11 29 21 47
Orthotylus virens (Fallén, 1807) 31 56 4 6 16 29 12 21
Orthotylus viridinervis (Kirschbaum, 1856) 12 25 4 9 3 6 7 10
Orthotylus ericetorum (Fallén, 1807) 146 256 10 22 44 66 100 168
Orthotylus flavosparsus (C. R. Sahlberg, 1842) 99 218 13 32 29 67 68 119
Orthotylus fuscescens (Kirschbaum, 1856) 42 86 2 15 27 49 15 22
Orthotylus bilineatus (Fallén, 1807) 53 113 11 41 20 39 27 33
Pseudoloxops coccineus (Meyer-Dür, 1843) 4 7 0 0 0 0 4 7
Reuteria marqueti Puton, 1875 1 1 0 0 0 0 1 1
Cyrtorhinus caricis (Fallén, 1807) 81 139 14 26 40 74 30 39
Fieberocapsus flaveolus (Reuter, 1870) 31 52 4 6 19 27 10 19
Mecomma ambulans (Fallén, 1807) 258 423 31 56 117 214 124 153
Mecomma dispar (Boheman, 1852) 33 46 4 8 20 29 9 9
Globiceps flavomaculatus (Fabricius, 1794) 267 515 32 74 82 143 189 298
Globiceps salicicola Reuter, 1880 78 121 7 12 33 57 44 52
Blepharidopterus angulatus (Fallén, 1807) 249 550 16 55 85 167 181 328
Blepharidopterus diaphanus (Kirschbaum, 1856) 18 41 0 0 3 15 16 26
Cyllecoris histrionius (Linnaeus, 1767) 48 168 7 27 24 83 23 58
Dryophilocoris flavoquadrimaculatus (De Geer, 1773) 47 155 8 28 20 45 35 82
Pilophorus cinnamopterus (Kirschbaum, 1856) 71 125 5 16 37 64 37 45
Pilophorus clavatus (Linnaeus, 1767) 84 128 9 18 44 64 39 46
Pilophorus confusus (Kirschbaum, 1856) 10 11 9 10 0 0 1 1
Pilophorus perplexus Douglas & Scott, 1875 20 42 4 10 7 13 11 19
Cremnocephalus albolineatus Reuter, 1875 65 140 9 31 30 66 33 43
Hallodapus rufescens (Burmeister, 1835) 36 64 8 15 15 19 15 30
Systellonotus triguttatus (Linnaeus, 1767) 13 35 2 5 8 22 4 8
Oncotylus punctipes Reuter, 1875 78 130 0 0 8 31 73 99
Macrotylus cruciatus (R. F. Sahlberg, 1848) 42 75 4 5 21 51 18 19
Plagiognathus arbustorum (Fabricius, 1794) 415 1199 42 90 141 237 285 872
Plagiognathus chrysanthemi (Wolff, 1804) 484 1702 40 122 143 237 367 1343
Europiella albipennis (Fallén, 1829) 9 35 0 0 0 0 9 35
Europiella artemisiae (Becker, 1864) 107 231 11 27 37 83 72 121
Parapsallus vitellinus (Scholtz, 1847) 38 82 4 10 17 41 20 31
Campylomma verbasci (Meyer-Dür, 1843) 8 27 0 0 3 4 6 23
Monosynamma bohemanni (Fallén, 1829) 33 87 5 15 20 58 12 14
Chlamydatus drymophilus Vinokurov, 1982 21 29 1 1 7 10 13 18
Chlamydatus opacus (Zetterstedt, 1838) 35 100 4 17 23 70 11 13
Chlamydatus saltitans (Fallén, 1807) 51 94 10 14 25 51 21 29
Chlamydatus pulicarius (Fallén, 1807) 321 696 32 59 131 198 197 439
Chlamydatus pullus (Reuter, 1880) 170 368 15 30 48 79 123 259
Chlamydatus wilkinsoni (Douglas & Scott, 1866) 35 68 4 13 21 40 11 15
Salicarus roseri (Herrich-Schäffer, 1838) 25 67 3 17 11 31 11 19
Sthenarus rotermundi (Scholtz, 1847) 8 22 1 3 2 2 7 17
Criocoris crassicornis (Hahn, 1834) 33 83 0 0 4 21 30 62
Criocoris quadrimaculatus (Fallén, 1807) 68 139 14 31 31 66 30 42
Atractotomus kolenatii (Flor, 1860) 10 14 2 4 5 5 3 5
Atractotomus magnicornis (Fallén, 1807) 146 256 11 38 54 78 92 140
Atractotomus mali (Meyer-Dür, 1843) 25 88 3 29 7 20 18 39
Atractotomus morio J. Sahlberg, 1883 12 31 1 1 9 26 3 4
Psallus falleni Reuter, 1883 88 187 7 30 29 68 58 89
Psallus flavellus Stichel, 1933 1 1 0 0 0 0 1 1
Psallus haematodes (Gmelin, 1790) 103 180 13 34 30 53 69 93
Psallus lepidus Fieber, 1858 27 66 10 21 9 25 12 20
Psallus mollis (Mulsant & Rey, 1852) 35 141 4 17 20 89 19 35
Psallus salicis (Kirschbaum, 1856) 62 122 20 41 17 21 31 60
Psallus varians (Herrich-Schäffer, 1841) 10 15 2 3 1 3 7 9
Psallus aethiops (Zetterstedt, 1838) 30 61 4 6 17 31 11 24
Psallus betuleti (Fallén, 1826) 81 141 12 32 43 66 34 43
Psallus graminicola (Zetterstedt, 1828) 43 76 6 8 27 54 11 14
Psallus montanus Josifov, 1973 4 8 0 0 0 0 4 8
Psallus perrisi (Mulsant & Rey, 1852) 21 66 1 1 11 41 12 24
Psallus variabilis (Fallén, 1807) 44 131 10 37 12 51 26 43
Psallus wagneri Ossiannilsson, 1953 6 8 0 0 4 5 3 3
Psallus ambiguus (Fallén, 1807) 103 203 12 50 46 79 49 74
Psallus quercus (Kirschbaum, 1856) 1 2 1 2 0 0 0 0
Psallus lapponicus E.Wagner, 1952 15 35 0 0 11 30 5 5
Psallus luridus Reuter, 1878 10 16 1 3 5 9 4 4
Psallus piceae Reuter, 1878 2 3 0 0 0 0 2 3
Compsidolon salicellum (Herrich-Schäffer, 1842) 22 64 1 1 5 17 19 46
Phoenicocoris modestus (Meyer-Dür, 1843) 67 117 4 7 21 38 44 72
Phoenicocoris obscurellus (Fallén, 1829) 108 244 11 45 51 102 57 97
Orthonotus rufifrons (Fallén, 1807) 38 91 5 16 9 28 27 47
Brachyarthrum limitatum Fieber, 1858 17 33 3 8 6 15 10 10
Tytthus pubescens (Knight, 1931) 37 76 19 46 4 7 14 23
Tytthus pygmaeus (Zetterstedt, 1838) 47 73 6 10 18 24 23 39
Plesiodema pinetellum (Zetterstedt, 1828) 75 132 4 6 42 71 34 55
Phylus coryli (Linnaeus, 1758) 26 75 5 34 11 21 13 20
Phylus melanocephalus (Linnaeus, 1767) 45 151 6 38 21 67 29 46
Megalocoleus molliculus (Fallén, 1807) 189 381 26 63 40 63 144 255
Megalocoleus tanaceti (Fallén, 1807) 159 302 12 17 43 87 118 198
Amblytylus nasutus (Kirschbaum, 1856) 1 1 1 1 0 0 0 0
Hoplomachus thunbergii (Fabricius, 1807) 150 301 17 39 35 59 112 203
Placochilus seladonicus (Fallén, 1807) 68 137 16 27 20 44 43 66
Lopus decolor (Fallén, 1807) 318 576 27 62 82 140 232 374
NABIDAE                
Himacerus boops (Schiödte, 1870) 21 31 3 4 7 9 11 18
Nabis brevis Scholtz, 1847 349 1004 41 117 101 187 273 700
Nabis ericetorum Scholtz, 1847 134 269 13 33 46 70 93 166
Nabis ferus (Linnaeus, 1758) 265 681 26 50 59 104 222 527
Nabis pseudoferus Remane, 1949 28 53 14 23 9 12 10 18
Nabis punctatus A. Costa, 1847 10 11 9 9 0 0 1 2
Nabis rugosus (Linnaeus, 1758) 36 65 16 26 4 10 19 29
Nabis inscriptus (Kirby, 1837) 21 47 0 0 14 40 7 7
Nabis limbatus Dahlbom, 1851 341 813 28 77 77 141 268 595
Nabis lineatus Dahlbom, 1851 19 32 4 7 6 6 11 19
Nabis flavomarginatus Scholtz, 1847 383 874 41 89 131 207 260 578
ANTHOCORIDAE                
Acompocoris alpinus Reuter, 1875 28 49 5 9 9 13 15 27
Acompocoris pygmaeus (Fallén, 1807) 97 183 7 27 46 80 52 76
Anthocoris confusus Reuter, 1884 133 367 12 37 23 52 123 278
Anthocoris gallarumulmi (De Geer, 1773) 48 168 10 25 20 54 35 89
Anthocoris limbatus Fieber, 1836 43 79 1 2 12 27 31 50
Anthocoris nemoralis (Fabricius, 1794) 16 41 7 8 6 16 7 17
Anthocoris nemorum (Linnaeus, 1761) 573 1619 47 135 204 413 426 1071
Anthocoris pilosus (Jakovlev, 1877) 11 26 4 6 4 14 4 6
Anthocoris simulans Reuter, 1884 26 47 3 5 6 11 19 31
Elatophilus nigrellus (Zetterstedt, 1838) 10 10 2 2 2 2 6 6
Elatophilus nigricornis (Zetterstedt, 1838) 12 14 7 8 3 3 3 3
Elatophilus stigmatellus (Zetterstedt, 1838) 41 61 4 11 23 36 14 14
Temnostethus gracilis Horvath, 1907 126 332 15 55 63 183 57 94
Temnostethus pusillus (Herrich-Schäffer, 1835) 5 10 3 3 1 2 2 5
Tetraphleps aterrima (J. Sahlberg, 1878) 32 60 8 12 7 16 19 32
Tetraphleps bicuspis (Herrich-Schäffer, 1835) 25 70 1 11 16 49 8 10
Orius laticollis (Reuter, 1884) 11 31 0 0 0 0 11 31
Orius majusculus (Reuter, 1879) 9 14 0 0 0 0 9 14
Orius vicinus (Ribaut, 1923) 6 20 0 0 0 0 6 20
Orius niger (Wolff, 1811) 184 423 12 14 45 77 148 332
Orius agilis (Flor, 1860) 5 12 1 2 1 1 4 9
Orius horvathi (Reuter, 1884) 13 20 6 12 2 2 6 6
Amphiareus obscuriceps (Poppius, 1909) 1 1 0 0 0 0 1 1
Lyctocoris campestris (Fabricius, 1794) 8 12 2 3 5 8 1 1
Lyctocoris nidicola E. Wagner, 1955 2 8 2 8 0 0 0 0
Scoloposcelis obscurella (Zetterstedt, 1838) 15 36 5 6 5 22 6 8
Scoloposcelis pulchella (Zetterstedt, 1838) 29 68 6 18 9 22 14 28
Xylocoris cursitans (Fallén, 1807) 81 161 19 54 26 45 44 62
Xylocoris formicetorum (Boheman, 1844) 26 42 21 30 1 5 4 7
Xylocoris parvulus (Reuter, 1871) 27 44 3 5 14 21 13 18
Xylocoris galactinus (Fieber, 1836) 25 49 8 20 2 3 17 26
Xylocoris lativentris (J. Sahlberg, 1870) 23 40 11 22 4 4 9 14
CIMICIDAE                
Cimex columbarius Jenyns, 1839 1 7 1 7 0 0 0 0
Cimex lectularius Linnaeus, 1758 36 70 18 32 8 15 15 23
Oeciacus hirundinis (Lamarck, 1816) 8 36 3 11 2 20 4 5
REDUVIIDAE                
Empicoris culiciformis (De Geer, 1773) 27 46 4 4 14 26 10 16
Empicoris vagabundus (Linnaeus, 1758) 75 140 7 28 37 73 35 39
Phymata crassipes (Fabricius, 1775) 27 41 4 6 12 16 12 19
Reduvius personatus (Linnaeus, 1758) 1 3 0 0 0 0 1 3
Pygolampis bidentata (Goeze, 1778) 15 17 14 16 0 0 1 1
Coranus aethiops Jakovlev, 1893 24 31 14 16 7 8 5 7
Coranus subapterus (De Geer, 1773) 70 137 10 18 20 34 46 85
Rhynocoris annulatus (Linnaeus, 1758) 119 201 24 31 26 34 80 136
ARADIDAE                
Aneurus avenius (Dufour, 1833) 49 74 13 24 8 10 33 40
Aradus angularis J. Sahlberg, 1866 6 15 2 9 3 5 1 1
Aradus annulicornis Fabricius, 1803 1 2 1 2 0 0 0 0
Aradus aterrimus Fieber, 1864 1 1 1 1 0 0 0 0
Aradus betulae (Linnaeus, 1758) 231 517 72 144 109 201 77 172
Aradus betulinus Fallén, 1829 145 270 34 59 72 125 47 86
Aradus bimaculatus Reuter, 1872 6 22 3 7 3 9 2 6
Aradus brevicollis Fallén, 1807 66 107 22 30 27 51 22 26
Aradus cinnamomeus (Panzer, 1794) 157 382 24 90 49 90 104 202
Aradus corticalis (Linnaeus, 1758) 162 386 47 143 74 144 65 99
Aradus crenaticollis R. F. Sahlberg, 1848 86 180 22 26 42 63 31 91
Aradus depressus (Fabricius, 1794) 176 370 50 82 82 152 68 136
Aradus erosus Fallén, 1807 20 29 5 6 3 3 12 20
Aradus laeviusculus Reuter, 1875 27 52 16 26 5 11 7 15
Aradus lugubris Fallén, 1805 104 207 65 124 28 48 18 35
Aradus montandoni Reuter, 1885 1 1 0 0 0 0 1 1
Aradus obtectus Vásárhelyi, 1988 93 203 16 30 52 101 30 72
Aradus signaticornis R. F. Sahlberg, 1848 24 40 3 4 4 8 18 28
Aradus truncatus Fieber, 1861 24 53 4 4 6 21 16 28
LYGAEIDAE                
Lygaeus equestris (Linnaeus, 1758) 42 194 4 45 24 55 31 94
Nithecus jacobaeae (Schilling, 1829) 380 939 45 122 114 178 272 639
Nysius ericae (Schilling, 1829) 99 188 4 9 39 71 68 108
Nysius groenlandicus (Zetterstedt, 1838) 12 36 3 9 4 21 6 6
Nysius helveticus (Herrich-Schäffer, 1850) 72 132 7 35 20 33 46 64
Nysius thymi (Wolff, 1804) 382 1128 36 108 131 243 268 777
Ortholomus punctipennis (Herrich-Schäffer, 1839) 78 208 9 46 21 42 58 120
Kleidocerys resedae (Panzer, 1797) 353 1338 28 83 56 87 318 1168
Cymus aurescens Distant, 1883 94 187 3 3 8 10 87 174
Cymus claviculus (Fallén, 1807) 81 131 9 23 15 17 60 91
Cymus glandicolor Hahn, 1832 272 606 42 80 103 161 171 365
Cymus melanocephalus Fieber, 1861 4 5 1 1 0 0 3 4
Ischnodemus sabuleti (Fallén, 1826) 46 206 5 19 15 70 35 117
Geocoris ater (Fabricius, 1787) 25 81 21 31 1 1 5 49
Geocoris dispar (Waga, 1839) 7 11 1 1 0 0 6 10
Geocoris grylloides (Linnaeus, 1758) 2 7 0 0 0 0 2 7
Geocoris lapponicus Zetterstedt, 1838 100 158 12 19 47 70 47 69
Chilacis typhae (Perris, 1857) 56 89 0 0 22 34 35 55
Heterogaster urticae (Fabricius, 1775) 15 29 15 29 0 0 0 0
Macroplax preyssleri (Fieber, 1837) 6 43 6 39 0 0 3 4
Oxycarenus modestus (Fallén, 1829) 20 32 7 10 1 2 12 20
Philomyrmex insignis R. F. Sahlberg, 1848 35 57 2 2 12 19 22 36
Tropidophlebia costalis (Herrich-Schäffer, 1837) 1 1 0 0 0 0 1 1
Tropistethus holosericeus (Scholz, 1846) 14 45 1 8 6 15 11 22
Drymus pilicornis (Mulsant & Rey, 1852) 1 20 1 20 0 0 0 0
Drymus brunneus (R. F. Sahlberg, 1848) 237 851 40 125 91 320 142 406
Drymus ryei Douglas & Scott, 1865 164 523 20 51 28 52 143 420
Drymus sylvaticus (Fabricius, 1775) 151 498 27 69 33 65 128 364
Eremocoris abietis (Linnaeus, 1758) 294 1099 40 104 123 450 168 545
Eremocoris plebejus (Fallén, 1807) 135 402 14 33 42 89 98 280
Gastrodes abietum Bergroth, 1914 122 254 21 55 52 82 68 117
Gastrodes grossipes (De Geer, 1773) 105 218 14 39 31 47 73 132
Lamproplax picea (Flor, 1860) 21 40 4 7 7 19 10 14
Scolopostethus affinis (Schilling, 1829) 47 119 3 4 13 21 39 94
Scolopostethus decoratus (Hahn, 1833) 129 298 13 22 38 72 95 204
Scolopostethus pictus (Schilling, 1829) 140 414 22 55 54 99 97 260
Scolopostethus pilosus Reuter, 1874 57 129 13 33 11 18 41 78
Scolopostethus thomsoni Reuter, 1874 314 1183 29 102 120 288 227 793
Taphropeltus hamulatus (Thomson, 1870) 3 7 1 1 0 0 2 6
Aphanus rolandri (Linnaeus, 1758) 16 20 2 2 7 9 8 9
Gonianotus marginepunctatus (Wolff, 1804) 6 37 1 2 3 28 3 7
Macrodema micropterum (Curtis, 1836) 57 154 7 39 20 40 37 75
Ischnocoris angustulus (Boheman, 1852) 162 454 14 36 37 83 132 335
Pionosomus varius (Wolff, 1804) 7 44 4 13 5 27 1 4
Pterotmetus staphyliniformis (Schilling, 1829) 192 436 28 46 57 87 145 303
Trapezonotus arenarius (Linnaeus, 1758) 257 1097 27 76 104 215 185 806
Trapezonotus desertus Seidenstücker, 1951 177 412 17 27 55 92 130 293
Trapezonotus anorus (Flor, 1860) 77 262 14 30 21 61 54 171
Megalonotus antennatus (Schilling, 1829) 75 199 13 26 12 24 61 149
Megalonotus chiragra (Fabricius, 1794) 95 232 13 25 19 35 75 172
Sphragisticus nebulosus (Fallén, 1807) 94 199 18 53 25 37 63 109
Graptopeltus lynceus (Fabricius, 1775) 7 15 0 0 0 0 7 15
Peritrechus angusticollis (R. F. Sahlberg, 1848) 36 46 7 12 3 3 27 31
Peritrechus convivus (Stċl, 1858) 26 82 5 19 13 29 15 34
Peritrechus geniculatus (Hahn, 1832) 117 270 21 47 26 55 86 168
Peritrechus nubilus (Fallén, 1807) 11 18 8 11 2 4 2 3
Rhyparochromus phoeniceus (Rossi, 1794) 6 69 2 12 5 18 3 39
Rhyparochromus pini (Linnaeus, 1758) 273 998 35 87 79 162 220 749
Ligyrocoris sylvestris (Linnaeus, 1758) 146 393 25 50 56 104 84 239
Pachybrachius fracticollis (Schilling, 1829) 83 176 11 25 18 31 66 120
Pachybrachius luridus Hahn, 1826 20 41 14 26 0 0 6 15
Plinthisus brevipennis (Latreille, 1807) 17 47 3 4 0 0 15 43
Plinthisus pusillus (Scholtz, 1847) 84 204 15 31 25 49 59 124
Acompus rufipes (Wolff, 1804) 71 145 5 7 18 39 55 99
Stygnocoris fuligineus (Geoffroy, 1785) 87 216 10 20 15 24 73 172
Stygnocoris cimbricus (Gredler, 1870) 79 145 10 22 25 38 51 85
Stygnocoris rusticus (Fallén, 1807) 103 234 18 46 23 46 77 142
Stygnocoris sabulosus (Schilling, 1829) 200 515 34 81 65 119 125 315
PIESMATIDAE                
Parapiesma quadratum (Fieber, 1844) 25 115 2 20 14 55 16 40
Parapiesma salsolae (Becker, 1867) 2 14 0 0 2 13 1 1
Piesma capitatum (Wolff, 1804) 10 25 7 10 0 0 3 15
Piesma maculatum (Laporte, 1833) 205 583 39 91 47 84 153 408
BERYTIDAE                
Neides tipularius (Linnaeus, 1758) 18 37 11 20 2 2 9 15
Berytinus clavipes (Fabricius, 1775) 16 34 6 10 0 0 10 24
Berytinus minor (Herrich-Schäffer, 1835) 96 249 28 67 22 46 59 136
Berytinus crassipes (Herrich-Schäffer, 1835) 17 29 7 12 2 2 9 15
Berytinus signoreti (Fieber, 1859) 1 2 0 0 1 2 0 0
Metatropis rufescens (Herrich-Schäffer, 1835) 34 63 8 9 10 22 17 32
PYRRHOCORIDAE                
Pyrrhocoris apterus (Linnaeus, 1758) 2 4 0 0 0 0 2 4
RHOPALIDAE                
Brachycarenus tigrinus (Schilling, 1829) 8 8 2 2 4 4 2 2
Corizus hyoscyami (Linnaeus, 1758) 253 592 33 67 60 92 201 433
Liorhyssus hyalinus (Fabricius, 1794) 6 6 0 0 2 2 4 4
Rhopalus maculatus (Fieber, 1837) 144 262 33 57 39 64 85 141
Rhopalus distinctus (Signoret, 1859) 20 77 4 4 4 13 14 60
Rhopalus parumpunctatus Schilling, 1829 142 417 9 27 10 19 135 371
Rhopalus subrufus (Gmelin, 1790) 72 188 12 42 10 15 58 131
Stictopleurus abutilon (Rossi, 1790) 196 521 14 48 41 73 164 400
Stictopleurus crassicornis (Linnaeus, 1758) 294 652 36 94 82 169 214 389
Stictopleurus punctatonervosus (Goeze, 1778) 142 252 1 1 6 12 136 239
Chorosoma schillingii (Schilling, 1829) 12 65 0 0 5 35 11 30
Myrmus miriformis (Fallén, 1807) 413 827 51 123 101 155 301 549
ALYDIDAE                
Alydus calcaratus (Linnaeus, 1758) 123 299 13 29 41 77 89 193
COREIDAE                
Bathysolen nubilus (Fallén, 1807) 7 18 0 0 0 0 7 18
Coriomeris denticulatus (Scopoli, 1763) 20 54 4 8 3 3 18 43
Coriomeris scabricornis lapponicus Tshernova, 1978 1 2 1 1 0 0 1 1
Nemocoris fallenii R. F. Sahlberg, 1848 31 55 6 9 8 16 21 30
Ulmicola spinipes (Fallén, 1807) 98 201 18 40 25 40 70 121
Coreus marginatus (Linnaeus, 1758) 271 664 33 66 68 113 213 485
Spathocera dalmanii (Schilling, 1829) 61 134 8 26 12 19 46 89
CYDNIDAE                
Adomerus biguttatus (Linnaeus, 1758) 118 222 30 64 41 58 64 100
Legnotus picipes (Fallén, 1807) 21 75 1 6 7 37 16 32
Ochetostethus opacus (Scholtz, 1847) 1 1 1 1 0 0 0 0
Sehirus luctuosus Mulsant & Rey, 1866 56 112 14 33 10 16 38 63
Tritomegas bicolor (Linnaeus, 1758) 10 14 6 7 2 2 2 5
THYREOCORIDAE                
Thyreocoris scarabaeoides (Linnaeus, 1758) 50 117 11 26 8 10 35 81
ACANTHOSOMATIDAE                
Acanthosoma haemorrhoidale (Linnaeus, 1758) 143 379 6 20 30 58 129 301
Cyphostethus tristriatus (Fabricius, 1787) 13 17 0 0 1 1 12 16
Elasmostethus brevis Lindberg, 1934 13 27 0 0 2 8 11 19
Elasmostethus interstinctus (Linnaeus, 1758) 352 1302 39 199 96 199 292 904
Elasmostethus minor Horváth, 1899 6 19 0 0 0 0 6 19
Elasmucha ferrugata (Fabricius, 1787) 62 130 14 42 18 29 36 59
Elasmucha fieberi (Jakovlev, 1865) 177 301 30 55 57 90 109 156
Elasmucha grisea (Linnaeus, 1758) 269 715 30 124 62 100 224 491
SCUTELLERIDAE                
Phimodera humeralis (Dalman, 1823) 4 37 3 25 1 2 2 10
Phimodera lapponica (Zetterstedt, 1828) 24 50 11 17 4 8 11 25
Odontoscelis fuliginosa (Linnaeus, 1761) 3 7 0 0 2 2 1 5
Eurygaster testudinaria (Geoffroy, 1785) 88 141 10 21 20 25 64 95
PENTATOMIDAE                
Jalla dumosa (Linnaeus, 1758) 23 29 8 10 4 4 15 15
Picromerus bidens (Linnaeus, 1758) 198 355 27 50 48 75 144 230
Pinthaeus sanguinipes (Fabricius, 1781) 1 2 0 0 0 0 1 2
Rhacognathus punctatus (Linnaeus, 1758) 91 124 13 20 29 39 57 65
Troilus luridus (Fabricius, 1775) 69 114 7 12 2 2 62 100
Zicrona caerulea (Linnaeus, 1758) 143 206 20 30 31 41 104 135
Aelia acuminata (Linnaeus, 1758) 235 804 30 69 66 117 192 618
Aelia klugii Hahn, 1833 28 38 4 4 4 4 21 30
Aelia rostrata Boheman, 1852 1 1 0 0 0 0 1 1
Neottiglossa pusilla (Gmelin, 1790) 281 688 46 114 76 129 207 445
Carpocoris purpureipennis (De Geer, 1773) 249 848 38 104 28 55 219 689
Chlorochroa juniperina (Linnaeus, 1758) 126 195 33 59 40 46 62 90
Chlorochroa pinicola (Mulsant & Rey, 1852) 83 126 13 17 18 26 64 83
Dolycoris baccarum (Linnaeus, 1758) 477 1708 58 134 128 253 380 1321
Peribalus strictus (Fabricius, 1803) 165 483 22 57 32 51 136 375
Palomena prasina (Linnaeus, 1761) 256 816 14 22 15 28 248 766
Eysarcoris aeneus (Scopoli, 1763) 4 28 0 0 0 0 4 28
Stagonomus bipunctatus (Linnaeus, 1758) 31 67 9 11 4 5 24 51
Pentatoma rufipes (Linnaeus, 1758) 68 224 1 1 5 18 65 205
Sciocoris microphthalmus Flor, 1860 26 39 7 12 9 11 10 16
Sciocoris umbrinus (Wolff, 1804) 174 465 19 32 43 61 133 372
Sciocoris cursitans (Fabricius, 1794) 4 36 1 1 1 4 3 31
Eurydema oleraceum (Linnaeus, 1758) 190 530 23 71 41 78 153 381
Eurydema dominulum (Scopoli, 1763) 3 7 1 5 0 0 2 2
Graphosoma lineatum (Linnaeus, 1758) 27 37 0 0 0 0 27 37
Dybowskyia reticulata (Dallas, 1851) 3 4 0 0 0 0 3 4